Czy pandemia może być powodem ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Informacje, porady, wzory pism przeznaczone dla osób fizycznych borykających się z problemami prawnymi.
ItsMartina
Specjalista

Czy pandemia może być powodem ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Post autor: ItsMartina »

Dobrodziejstwo upadłości konsumenckiej przeznaczone jest dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które znalazły się w stanie niewypłacalności trwałej. Jeżeli przyczyną Twoich problemów finansowych jest rozprzestrzenienie się pandemii koronawirusa, jak najbardziej możesz starać się o upadłość z tego powodu.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Re: Czy pandemia może być powodem ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Post autor: admin »

Możliwe, że w dobie obecnej sytuacji ustawodawca wprowadzi kolejną "specustawę" dotyczącą właśnie ogłaszania upadłości konsumenckiej z powodu pandemii koronawirusa. Przepisy, które zmieniły się 24 marca 2020 roku obowiązywać będą dłużników, którzy już przed powstaniem pandemii stali się niewypłacalni i od dłuższego czasu nie radzą sobie z obsługą swoich zobowiązań.

Polecam artykuł na ten temat z gazety prawnej: https://bit.ly/2RmiTPg

Tymczasem zostaje nam obserwować co się będzie działo przez najbliższe kilka dni, tygodni czy miesięcy.

A co Wy o tym sądzicie?
Fundacja DOOR Otwarte Drzwi

ewesza

Post autor: ewesza »

Dzień dobry!

A czy jak mam same chwilówki to również mogę się starać o upadłość? Czy możliwe jest teraz zawieszenie spłaty rat chwilówek?

Proszę o pomoc

Awatar użytkownika
CharlesAdvice
Specjalista

Post autor: CharlesAdvice »

ewesza pisze:
08 kwie 2020, 14:07
Dzień dobry!

A czy jak mam same chwilówki to również mogę się starać o upadłość? Czy możliwe jest teraz zawieszenie spłaty rat chwilówek?

Proszę o pomoc
Jeśli istnieje perspektywa na wyjście z kłopotów i powrót do regularnego spłacania rat, to jak najbardziej wskazane jest, aby w pierwszej kolejności spróbować dogadać się z wierzycielami co do zmodyfikowania zadłużenia np. poprzez przedłużenie terminów spłat rat, umorzenie części zobowiązania czy obniżenie wysokości rat i wydłużenie ogólnego okresu spłaty.
Jeśli nie ma perspektyw na polepszenie sytuacji albo wierzyciele nie są skorzy do ugody, należy jak najszybciej złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Upadłość ma na celu przywrócenie niewypłacalnego dłużnika do obrotu gospodarczego, dlatego nawet osoby posiadające zobowiązania, których źródłem są chwilówki mogą bez żadnego problemu złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

ODPOWIEDZ